- Hoşgeldiniz

Gemlik Rehberi

Sitemizde Toplam 96 Firma, 23 Haber, 3 Ürün ve 10 İlan Bulunuyor.

Gemlik Zeytin Fidanı

Ana Sayfa » Gemlik Zeytini » Gemlik Zeytin Fidanı

Gemlik Zeytin Fidanı

Gemlik Zeytin Fidanı Zeytin ağacının yetişeceği iklim Akdeniz iklimi olup başta Ege Bölgesi olmak üzere Marmara, Akdeniz, Güneydoğu ve az miktarda da olsa Karadeniz Bölgesi’nde yetiştirilmektedir. Zeytin ağacı dengeli beslenir, sulanır ve budanırsa çok daha verimli olacağı bir gerçektir. -7 derecenin altındaki sıcaklıklarda ve yıllık yağış miktarı 400 mm’nin altında olan yerlerde yetiştiriciliği yapılamaz.

Zeytin fidanı üretimi ise çelik ve aşı ile yapılmakta olup ülkemizde 28 adet tescilli çeşit bulunmaktadır. Yaygın olanlarından Ayvalık, Gemlik ve Manzanilla çelikle, Domat çeşidi ise aşı ile üretilmektedir.

Zeytin Fidanının Dikimi

Toprak fidan dikilmeden önce derince işlenmelidir. Meyilli bir alanda zeytinlik kurulacak ise teraslama yapılmalıdır. Zeytin fidanı Ekim-Mart ayları arasında dikilebilir ancak toprağın donuk olmamasına dikkat edilmelidir.

Zeytin Fidanının Seçimi

Zeytin fidanı sertifikalı veya kontrollü fidan yetiştiricilerinden, güvenilir yerlerden alınmalıdır. Bahçeye daha iyi uyum sağlayacağı için 1-2 yaş arası olanlar tercih edilmeli, eğer yaşlı fidan ise köklerinde dedeleşme sorunu varsa budanmalıdır. Zeytin fidanının en bol çeşidini adresinde rahatlıkla bulabilir, buradan gönül rahatlığıyla güvenli bir alışveriş yapabilirsiniz.

GEMLİK (TRİLYE)
Fidan Seçiniz bölümünden aynı çeşide ait farklı anaçlara aşılı ve farklı boylarda fidan seçebilirsiniz. Hepside aynı meyveyi verirler çünkü hepsinede aynı çeşit aşılanmıştır. Fidanlarımız sık dikim için ve-veya değişik toprak yapılarına adaptasyon için bodur – yarıbodur – klasik(tohum anacı) anaçlara aşılanmaktadır. Anaçların özellikleri ve büyüklükleri aşağıdaki tablolarda gösterilmektedir. Fidanlarımız çıplak köklü, tüplü ve saksılı olarak satışa sunulmaktadır. Saksı ve Tüp büyüklükleri Litre olarak belirtilmiştir ve aşağıda resimde gösterilmiştir. Çıplak köklü fidanlarımız ise 130 cm lik kutularımıza sığacak şekilde kök ve dalları budanarak dikime hazır gönderilecektir.
 
Tür ZEYTİN
Çeşit GEMLİK (TRİLYE)
Orjini Anadolu.
Diğer İsimleri Kara, Kıvırcık, Kaplık.
Ağaç Özellikleri Orta kuvvette gelişir.
Meyve İriliği Orta iriliktedir.
Meyve Şekli Yuvarlağa silindiriktir.
Meyve Kabuğu Siyahtır.
Meyve İçi Çekirdekleri orta iriliktedir.
Meyve Kalitesi %29,9 yağ içerir.
Depolama süresi Depolamaya uygundur.
Çiçeklenme zamanı 12 Mayıs-9 Haziran.
Derim Zamanı Kasım-Aralık ve Ocak ayları hasadı yapılır.
Tozlayıcıları Ayvalık,Çakır.
Diğer özellikleri Ülkemizde üretilen zeytinlerin %80’i gemlik zeytinidir.Meyveleri yağ bakımından zengin olduğu için sofralık dışında yağlık olarak değerlendirilir.

Gemlik (Trilye) Zeytin Fidanı

Fidan çeşidi olarak birçok çeşidi olan Gemlik (Trilye) zeytin fidanı tatlı çelik tüplü ve deliceye aşılı şeklinde belirli boyutlarda çeşitlerle fidandeposu.com adresinde bulunuyor. Ana vatanı Anadolu olan bu zeytin fidanının ağaç özellikleri olarak da bir hayli kuvvetli olması dikkat çekiyor.

Meyve iriliği bakımından orta irilikte olan bu zeytin çeşidinde meyve kalitesi de dikkat çekiyor. Yağ oranı bakımından inanılmaz bir yüksek kaliteye sahip bu zeytin çeşidinde yağ oranın %30 civarında olması bu fidan çeşidine olan ilgiyi artırıyor. Tozlayıcı çeşitleri olarak Ayvalık ve Çakır çeşitleri bulunurken Türkiye’de üretilen zeytinlerin %80’ini kapsıyor. Sofralık olarak kullanılmasının dışında da yağ oranının fazla olması yüzünden yağlık olarak da kullanılıyor.

 

Fidan Seçiniz

Tatlı Çelik 50cm üzeri Tüplü(2,5Lt.) (16,52 TL)
Tatlı Çelik 70 cm üzeri Tüplü(2,5Lt.) (17,71 TL)
Tatlı Çelik 70 cm üzeri Kare Saksılı(2,5Lt.) (17,71 TL)
Tatlı Çelik 100cm üzeri Tüplü(2,5Lt.) (18,90 TL)
Tatlı Çelik 100 cm üzeri Kare Saksılı (3,8Lt.) (19,98 TL)
Tatlı Çelik 100 cm üzeri Saksılı (4,7Lt.) (23,98 TL)
Tatlı Çelik 100 cm üzeri Kare Saksılı (5,1Lt.) (24,95 TL)
Deliceye Aşılı 100 cm üzeri Tüplü(4Lt.) (34,99 TL)

Gemlik zeytini hakkında :

Bilgi ve makaleler için :
Gemlik zeytini ve Gemlik Zeytinyağı hakkında Bilgi almak için en güncel ve doğru içerik sağlayan ve makale sitesi Gemlikzeytini.gen.tr adresini

Online Zeytin Satışı
Zeytin siparişi vermek / satın almak için Zeytin ve Zeytinyağı online satış mağazası  Zeytin gelsin ( https://www.zeytingelsin.com )  web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Toptan Zeytin (Gemlik Zeytinci)
Toptan zeytin ve Toptan zeytinyağı  ihtiyaçlarınız için Gemlik Zeytinci ( https://www.gemlikzeytinci.com )

Tuzsuz Zeytin
Tuzsuz zeytin çeşitleri için :  https://www.tuzsuzzeytin.net/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

  


 

 

03 Nisan 2018 tarihinde eklenmiş ve kez okunmuş.

YORUMLAR

Gemlik
×
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Whatsapp Simgesine Tıkla Mesajıı Gönder