Perdeler nasıl temizlenir?
Perdeler nasıl temizlenir?

Perdeler nasıl temizlenir?

Perdeler nasıl temizlenir?

Perdeler sadece ışık tutmaz – tarzı getirir. Evinizde önemli bir ayrıntı olarak perdeleriniz bir odaya biraz lüks, renk ve eğlence katabilir. Ancak, toz ve lekeleri hızlıca toplayabilirler, böylece onları taze tutmak için düzenli olarak temizlemeniz gerekir.

Yine de onları aşağı çekmek ve çamaşır makinesine yerleştirmek kadar kolay değil. Büyük perdeyi temizlemeden önce aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Genel perde temizleme ipuçları

Aşağıdaki öneriler çoğu perdeye uygulanır, ancak bazılarının özel temizleme talimatları vardır, bu yüzden her zaman önce bunları takip etmelisiniz.

– Önce 

Perdelerin kumaşlarına bağlı olarak farklı bakım gereksinimleri vardır. Bakım talimatları, bir makine yıkaması için gidebileceğinizi söylüyorsa, en güvenli seçenek hafif bir deterjan kullanarak soğuk bir çevrime sokmaktır.

Perdelerinizi el ile yıkamak genellikle daha iyidir – bazen makinede yıkanabilir olsa bile, bir makine tarafından zarar görebilecek detaylar veya bezemeler vardır. Şüpheniz varsa, her zaman el ile yıkamayı tercih edin. Bu, hassas kumaşları, kırpmaları ve pileleri koruyacaktır.

Perdelerinizi aşağı doğru çekerek başlayın ve tüm kancaları, halkaları ve süsleri dikkatlice çıkartın. Perdelerinizi yıkarken herhangi bir kancada kumaş bırakabilirsiniz.

Yıkamadan önce renk haslığını kontrol etmek iyi bir fikirdir. Bunu yapmak için, hemzemin arka tarafında küçük bir alanı test edin. Ayrıca, perdelerinizi yıkamanın boyutlarının yüzde beşine kadar küçülmelerine neden olabileceğini de unutmayın.

– Sırasında 

Elde yıkamak için, daha fazla alana sahip olacağınız için bir küvet bir çamaşır havuzundan daha kolaydır.

En inatçı lekelerde bile çamaşır suyu kullanmayın. Ayrıca, perdelerinizi ıslatmamalı, ovalamamalı veya sıkmamalısınız – kumaşları en iyi durumda tutmanın en iyi yolu nazik bir işlemdir.

– sonra

Perdelerinizi kurutmak için en iyi uygulama onları gölgedeki kancalarına asmaktır. Islak perdelerin çok ağır olabileceğini unutmayın – bunları sağlam bir hattan astığınızdan emin olun. Bunları kurutucuya yerleştirmekten, kıyafetlerinizin üzerine asmaktan veya mandal kullanarak takmaktan kaçının.

Kuruduktan sonra (ve kumaşa izin veriyorsa), perdelerinizi kumaş tarafında ütüyü ısıtın ya da sadece yerine takın. Perdelerin ağırlığı, herhangi bir kırışıklığın doğal olarak düşmesine yardımcı olacaktır.

Temizlik arasında, perdelerinizi tozdan arındırmak için elektrikli süpürge aparatı kullanabilirsiniz.

Perdeleriniz ev dekorunun önemli bir parçası, bu yüzden onları temiz tutmak için para ödüyor.

Farklı perde tiplerinin temizlenmesi

Farklı perde türlerinin özel temizlik gereksinimleri vardır. Evinizde bulunan perdeye göre bu yönergeleri izleyin.

– Çizgisiz perdeler

  • Çizgisiz perdeler genellikle düşük bakım gerektirir ve evde kolayca yıkanabilir.
  • En iyi yaklaşım, onları ılık suda el ile yıkamaktır.

– Kaplamalı perdeler

  • Yıkanması zor olduğundan, perdelik kumaşlarda uzmanlaşmış kuru temizleyici (P30) astarlı perdeler kullanmanızı öneririz .
  • Çizgili perdelerinizi kendiniz yıkarsanız, perde ve astarın farklı malzemeler olup olmadığını kontrol edin. Farklı kumaşlar söz konusu olduğunda, perdelerinizi yıkamak bir tarafın büzülmesini sağlayarak perdelerinizi büzülmesine neden olabilir. Mümkünse, astarı çıkarın ve ayrı yıkayın.
  • Ilık suyla yumuşak bir deterjanla yıkayınız.

– Vual perdeler

  • Vual perdeler çoğu zaman diğer kumaşlara göre daha hafif kumaşlardan yapılır, bu nedenle ılık suda yıkamak ve el yıkamak daha kolaydır.
  • Bir kez kuru, vual perdeler sıcak bir demir verebilir.

– Termal destekli perdeler

  • Termal kaplamanın kendiliğinden yapışmasına izin vermeden , soğuk sudaki termal destekli perdeleri el ile yıkayın .
  • Perdeleri yıkarken silmeyin veya sıkmayın.

Perde bakımı hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzmanlarımızdan sohbet etmek için Perde Yıkama Uzmanına gidin