Prefabrik Yapıların Maliyeti

Çağımızın en büyük sorunlarından biri olan ve özellikle büyük şehirlerde yaşam kalitesini düşüren hava kirliliği, trafik yoğunluğu, şehir park sorunları ve yeşil alan azlığı gibi sorunların üstesinden gelmek için insanlar yeni arayışlara giriyor. Bu arayışların en başında da kısa ya da uzun süreli alternatif yaşam alanları geliyor. Ahşap ev ler de bunlardan birisi. Yalnız hafta sonu tatil konutu yaptırmak üzere alınan tarla, arsa ve arazilere de aslında bu amaca hizmet ediyor. Bununla birlikte yaz, kış devamlı oturmak üzere konut yaptırma arayışına giren insanların sayısında da artış gözlenmektedir.

Son yıllarda bir araya gelen 10-15 kişilik arkadaş, eş dost çevresi ile araziler alınarak paylaşım yoluna gidilmektedir. Bu grupların en zorlandıkları unsur ise nasıl tipte ve yapıda, ne tür konutlar yaptıracaklarıdır.

Ciddi bir müteahhitlik firması gereklidir

Önlerindeki seçeneklerden ilki ise ciddi bir müteahhitlik firması ya da müteahhide işi vermek olacaktır. Bu durumda maliyeti onlar için yüksek çıkacaktır. Bir diğer seçenek ise ülkemizde eskiden beri sıkça yaptırılan; projeleri yaptırtıp bir kalfa ile anlaşmak, kabasını sipariş edip, sonrasında da sıvacı, boyacı, tesisatçı, elektrikçi, seramikçi, doğramacı, camcı, marangoz vs gibi meslek grupları ile tek tek anlaşmak… Zamanları çoksa, şansları varsa, stresten sağlıklarını henüz kaybetmemişlerse baştan düşündükleri rakamın da çok çok üzerinde bir maliyete razı olaraktan işi bitirebileceklerdir.

Prefabrik bir ev arayışları

Tüm bu sıkıntılı süreç sonunda insanların prefabrik yapılar  arayışına yönelmesi kaçınılmaz olacaktır. Ancak prefabrik yapılar denince ülkemizde şantiye binası veya afet evleri gibi estetikten ve kaliteden yoksun geçici çözüm konutları akla gelmektedir. Bu güvensizliğin temelinde Türkiye’de ilk defa prefabrikasyonun şantiye binaları ve afet evlerin vardır. O zamanın koşulları nedeniyle eksik yapısal ve teknik uygulamaların ürünü olarak sunulan bu yapıların (baraka da diyebiliriz) bazı firmalarca özel sektörde de tercih edilmesi prefabrik yapı alanına insanların uzak kalmasını da beraberinde getirmiştir.

Oysa ki bugün ABD ve Avrupa’da özellikle Almanya’da yalnız konut konusunda faaliyette bulunan bir çok büyük firma vardır ve bu firmalar, müstakil konutların % 70’ini prefabrik evler olarak yapmaktadırlar.

Türkiye’de ve Gemlikte Prefabrik Yapılar.

Türkiye’de ise bütün sorun gerçek prefabrik konutun ne olduğunu müşteriye gösterebilmek ve prefabrik yapılar kötü imajını silmek isteyen kurumsallıkta firmalar yeni yeni kendini göstermeye başlamıştır.
Prefabrik konutun üretiminde, teknolojinin bütün son gelişmelerin kullanılması, güvenilir, AB normlarında standartlara sahip firmaların varlığı bu sektörü canlı tutmaya yetecektir.

Elbette ki prefabrik yapıların piyasası sadece konutla sınırlı değildir. Sağlık ocağı, klinik, hastane, okul, yurt, kreş, lojman, konaklama üniteleri, sabit pazar ve alışveriş yerleri vs. gibi yapılara da ihtiyaçları – konut ihtiyacına paralel- göz ardı edilemeyecek oranda artmakta bunlar ivedi çözüm beklemektedir.

Bursa Prefabrik Yapı Firması olarak, kurumsallığı benimsemiş nitelikli hizmet üreten Prefabrik Yapılar üzerine hizmet sunan kuruluşları da tanıtmayı düşünüyoruz…

Gemlik İnşaat Tadilat
Gemlik İnşaat Tadilat
Bu makaleyi paylaş

Leave a Comment