İş Güvenliği Uzmanlığı
İş Güvenliği Uzmanlığı

İş Güvenliği Uzmanlığı

İş Güvenliği Uzmanlığı

Güvenlik Eğitim Sistemi

Çalışanları işte karşılaşacakları tehlikelere yeterince hazırlamak, işyeri olaylarının meydana gelmesini önlemenin en etkili tek yoludur. Bu nedenle, OSHA ve diğer düzenleyici kurumlar, şirketlerin çalışanlarını eğitmelerini ve denetlenmişse bu eğitimi doğrulama için belgelemelerini şart koşuyor. Safety Plus Eğitim Kitaplığı, İngilizce ve İspanyolca olarak sunulan 70’in üzerinde güvenlik eğitimi videosu ve testi içerir. Çalışanlara büyük gruplar halinde eğitim verilebilir veya SafetyPlusWeb™ Açılış Sayfaları aracılığıyla kendi cihazlarında çevrimiçi eğitim verebilirler. SafetyPlusWeb™ ayrıca eğitim atama ve izleme mekanizmalarının yanı sıra kurulum bildirimleri ve hatırlatıcılara sahiptir. Kapsamlı güvenlik eğitim sistemimiz hakkında daha fazla bilgi edinmek için bizimle iletişime geçin .

Eğitim Kitaplığı

Safety Plus Eğitim Kitaplığı, hem İngilizce hem de İspanyolca olarak sunulan 70’in üzerinde güvenlik eğitimi videosu ve ilgili testleri içerir. Kendi bilgisayarlarından, telefonlarından ve tabletlerinden erişilebilen eğitim kitaplığına çalışan çapında erişim ile çalışanlarınızı gruplar halinde veya bireysel olarak eğitme esnekliğinin keyfini çıkarın.

Safety Plus Eğitim Kitaplığı

 • 70+ Güvenlik Eğitim Videosu
 • ingilizce ve ispanyolca
 • Güvenlik Eğitimi Testleri ve Teşekkür
 • Bulut tabanlı. Kurulum gerekmez.
 • Bilgisayarlarda, tabletlerde ve telefonlarda erişilebilir.

Çalışanları Eğitin

Safety Plus’ın kapsamlı güvenlik eğitim sistemi SafetyPlusWeb™ ile güvenlik eğitim programınızı yükseltin. Çalışan gereksinimlerini atayın, tamamlamaları ve uyumluluğu takip edin, kendi özel eğitim içeriğinizi ekleyin, çalışanlara ve denetçilere eğitimin sona ermelerini tek bir ortak platformda bildirin. SafetyPlusWeb müşterileri ayrıca Denetimler, Teftişler, Olaylar, Güvenlik Toplantıları ve Analitikler dahil olmak üzere diğer güvenlik modüllerine erişim kazanır.

Güvenlik yönetimi basitleştirildi.

 • 70+ Video Eğitim Kitaplığı
 •  Denetimler/Teftişler
 • Güvenlik Toplantıları
 • Olay Yönetimi
 • Gelişmiş Analitik

LED çalışması şeması

İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi ve Kursu
İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimi ve Kursu

SafetyPlusWeb Eğitim Kitaplığı’na ek olarak 70’den fazla güvenlik eğitimi videosuna ek olarak Safety Plus’ta sertifikalı güvenlik eğitimi eğitmenleri bulunmaktadır. Çok çeşitli Eğitmen Liderliğinde Güvenlik Eğitimi Kursları sunuyoruz ve eğitimi kolaylaştırmak için Güneydoğu Amerika Birleşik Devletleri’ni dolaşacağız. Şirketiniz başka bölgelerde bulunuyorsa, sizi gereksiz seyahat maliyetlerinden kurtararak bir Zoom Eğitim Oturumu düzenleyebiliriz.

Eğitmen Liderliğinde Güvenlik Eğitimi

 • 100+ Güvenlik Eğitimi Kursları
 • Yüz yüze veya Zoom liderliğindeki Talimat
 • OSHA 10 ve OSHA 30 Eğitim Sertifikalı

 

 

 

 

Araç Kutusu Görüşmeleri

Toolbox Talks, iş sahasında farkındalığı ve uyanıklığı artırmak için tasarlanmış içerikle güvenlik eğitim programınızı tamamlamanın harika bir yoludur. SafetyPlusWeb™, İngilizce ve İspanyolca olarak sunulan 500’den fazla araç kutusu konuşmasına erişim içerir. İş sahasındayken içeriği görüntülemek ve çalışan imzalarını almak için Güvenlik Toplantıları web Uygulamasını kullanın.

Güvenlik Toplantıları 

 • 500’den Fazla Araç Kutusu Konuşması
 • ingilizce ve ispanyolca
 • Elektronik İmzalar
 • Otomatik e-posta bildirimleri

Güvenlik Uzmanı Eğitimi Nedir?

OSHA , ülke çapında güvenli çalışma koşullarını teşvik etmek için kongre tarafından oluşturulan bir departman olan Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi’nin kısaltmasıdır . OSHA, endüstriyel ve inşaat işçileri de dahil olmak üzere çeşitli işçilerin korunmasına yardımcı olur. OSHA güvenlik uzmanları ve teknisyenleri, işçilere sağlık tehlikesi içermeyen güvenli, hijyenik bir ortam sağlandığından emin olmak için işyerlerini denetler.

OSHA sertifika programı size OSHA güvenlik teknisyeni olarak bir devlet işi bulmanız için gereken beceri ve eğitimi verecektir. Çevrimiçi bir sertifika programına başvurmak için genellikle lise diplomasına veya GED’e sahip olmanız gerekir.

Hangi Dersleri Alacağım?

Güvenlik ve sağlıkta çevrimiçi OSHA sertifika programı tipik olarak 5-7 dersten oluşur. Çoğu eğitim programı, iş güvenliği, endüstriyel güvenlik veya inşaat güvenliği gibi bir uzmanlık seçmenize de olanak tanır. Bazı okullar, daha sonra bir derece almaya karar verirseniz, sertifika programı kredilerinizi güvenlik ve sağlık alanında bir önlisans veya lisans derecesine uygulamanıza izin verir. Ortak OSHA sertifika kursları şunları içerir:

 • Tehlikeli maddelerin işlenmesi
 • Yangın Güvenliği
 • Elektrik kazalarının önlenmesi
 • Makine güvenlik önlemleri
 • Tahliye hazırlığı ve uygulaması
 • Asbest güvenliği ve denetimi

Çevrimiçi Biçim Nasıl Çalışır?

Çevrimiçi OSHA sertifika programları, kampüs tabanlı programlarla aynı kursların çoğundan oluşur. Aslında, birçok okul aynı programı hem çevrimiçi hem de yerinde seçeneklerle sunmaktadır. Ancak bazı okullar, sertifika programını çevrimiçi olarak tam olarak tamamlamanıza izin vermez, bunun yerine kampüste eğitime ek olarak almak için belirli sayıda çevrimiçi OSHA dersi sunar.

Çevrimiçi bir OSHA eğitim programına kaydolursanız, öğretmenlerinizle etkileşimli sohbetler yapabileceğiniz sesli ve web konferansları aracılığıyla öğrenmeyi bekleyebilirsiniz. Kurs çalışmalarının çoğu, çevrimiçi okumaları gözden geçirmek ve uygulama testleri yapmak gibi bağımsız çalışmalardan oluşur. Birçok okul, OSHA sertifikasını almak için her çevrimiçi dersi minimum not ortalaması ile geçmenizi gerektirir.

Eğitimden Sonra Ne Yapabilirim?

OSHA sertifika programını bitirdikten sonra federal, eyalet veya yerel yönetim kurumlarında iş sağlığı ve güvenliği teknisyeni olabilirsiniz. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, çoğu iş sağlığı ve güvenliği teknisyeni pozisyonu, bir sertifika veya önlisans derecesine sahip olmanızı gerektirir. BLS, iş sağlığı ve güvenliği teknisyenlerinin 2020’de ortalama yıllık 53.340 TL maaş aldığını söylüyor ( www.bls.gov ).

Ayrıca eğitiminizi sürdürebilir ve iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilirsiniz. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olarak çalışmak için, BLS’ye göre genellikle iş sağlığı, biyoloji veya kimya gibi alanlarda lisans derecesi almanız gerekir. BLS, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının 2020’de ortalama 76.340 TL maaş kazandığını bildirdi.

İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimlerini Hangi Kurumlar Verebilir?

Çalışma Bakanlığının iş güvenliği hizmetlerini sahada yürütmek üzere sertifika verdiği iş güvenliği uzmanları belirli eğitimlerden sonra bakanlığın açtığı sınavlara girmeye hak kazanmaktadır. Mezun olduğu program ne olursa olsun aldıkları eğitimlerden sonra yapılan İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavından başarılı olmak zorundadırlar. Bu nedenle İSG uzmanı olmak isteyen herkesin iş güvenliği uzmanlığı eğitimlerini hangi kurumlar verebilir konusunda araştırmalarını görmekteyiz.

İSG uzmanlığı eğitimleri kesinlikle bakanlık tarafından yetkilendirilen kurum ve kuruluşlar tarafından verilmektedir. Hangi akademilerin, üniversitelerin veya kuruluşların yetkili olduğunu Çalışma Bakanlığının web sitesinden öğrenebilirsiniz.

İş güvenliği uzmanı eğitimi veren kurumlar listesi

İş güvenliği uzmanı olmak isteyenlerin belirli bir eğitim almaları gerektiğini yukarıda ifade etmiştik. Almaları gereken eğitimleri bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlardan almaları gerekmektedir. İş güvenliği uzmanı eğitimi veren kurumlar listesi Çalışma Bakanlığı’nın İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü internet sayfasında yer almaktadır. Bu listelerden istedikleri kurum veya kuruluşu tercih edecek iş güvenliği uzmanı adayları belirlenen eğitim programlarına kayıt olmak zorundadır. Belirli bir ücret karşılığında verilen bu eğitimlerin zamanı ve süresi yine duyurulmaktadır.

Toplamda 220 saatten az olmayacak şekilde düzenlenen eğitimlerde teorik ve uygulamalı olarak 2 basamak yer almaktadır. Bu 220 saatin ardından 5 yıllık bir aradan sonra yenileme eğitimleri tekrar düzenlenmektedir. Bu eğitimlerin suresi de minimum 30 saat olarak belirlenmiştir. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı sertifika yenileme eğitimine de katılmak uzman olarak çalışmaya devam etmek için zorunluluktur.

Temel eğitimin ardından yapılacak olan sınavda bakanlık tarafından yetki verilen ÖSYM sınavları düzenlemektedir. İş güvenliği uzmanlığı sınavında başarılı olamayan adaylar 3 yıl içerisinde halen devam eden sınavlara katılabilmektedirler. Toplamda 2 sınavda başarı sağlayamayan adaylar eğitim programlarına sıfırdan katılmak zorunda kalmaktadır. Yapılan İSG sınavında 100 üzerinden 70 puan almak gerekmektedir.

İş güvenliği sertifikası nasıl alınır 2022

İş güvenliği sertifikası uzman olmak için gereken belgedir. İş güvenliği sertifikasının nasıl alınacağı ile ilgili 2020 yılında herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Bu sertifika sayesinde ilk olarak C sınıfı uzmanı olan iş güvenliği uzmanları çalışma hayatına atılmaktadır. Bu sertifikayı almak için ilk olarak belirlenen eğitim programlarına katılmak gerekmektedir. Bu eğitim programlarına katılan adayların daha sonra Çalışma Bakanlığı tarafından Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezine yaptırılan iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı sınavında 100 üzerinden 70 puan almaları gerekmektedir. Sınava katılmak zorunludur.

70 puan alanların başarılı sayıldığı bu sınav sonucunda bakanlık tarafından ilk olarak ilk aşamada C sınıfı iş güvenliği uzmanı sertifikası verilmektedir. Daha sonra C sınıfında belirli bir çalışma süresini geçiren adaylar B sınıfı İSG Uzmanlığı sınavına katılabilmektedir. Yine aynı şekilde B sınıfı kategorisinde belirli bir süre çalışan adayların daha sonra A sınıfı İSG Uzmanlığı sınavına katılmaya hak kazandıkları görülmektedir.

İSG uzmanlığı eğitimlerini veren kurumlardan eğitim alan adayların sınava hazırlık sürecini bu şekilde geçirdikleri görülmektedir. Sınavda başarılı olan adaylar sertifika almaya hak kazanırlar. Ayrıca Çalışma Bakanlığının sistemine kaydedildikleri için, çalışma hayatlarına başladıklarında da bilgilere erişmeleri daha kolay olmaktadır

 

 • Yeşilbağlar Mah. Selvili Sokak No:2 Beyaz Ofis B Blok 213 Pendik
 • Tel: 0 (216) 353 99 49
 • Fax: 0 (216) 353 99 50

İş Güvenliği Uzmanlığı

Ayrıca Kontrol Edin

Gemlik Atatepe Sosyal Tesisleri

Gemlik Atatepe Sosyal Tesisleri