- Hoşgeldiniz

Gemlik Rehberi

Sitemizde Toplam 98 Firma, 24 Haber, 3 Ürün ve 10 İlan Bulunuyor.

Damacana Paleti fabrıkamız sektördeki yükselişini sürdürüyor…

Ana Sayfa » Damacana Robotu » Damacana Paleti fabrıkamız sektördeki yükselişini sürdürüyor…

Damacana Paleti fabrıkamız sektördeki yükselişini sürdürüyor…

AR-GE çalışmalarını sürdürdüğümüz yeni ürünümüz sayesinde insanların damacana suya karşı olan bakışı yüzde yüz değişecek ve sektör yeni bir ivme kazanacaktır” diyen BKM Plastik Kalıp Genel Müdürü Turgay AYPEK ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi ilgiyle okuyacağınızı umut ediyoruz.

Damacana paletinin sektöre sunduğu imkanlar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Damacana paleti

Damacana paleti

İnsanlık tarihi sürprizlerle doludur. Pek çok sektör insana ve onun etkinliğine daha kaliteli hizmet üretmek için oluşmuş ve gelişmeye devam etmektedir. Bu sektörlerden biri de damacana su sektörüdür. İnsan sağlığına hizmet etmeyi kuruluşunun gayesi sayan Karsu, ait olduğu sektöre pek çok yenilik getirmeyi de başarmıştır. Daha iyisi, daha pratiği ve daha ekonomiği nasıl olur yaklaşımının neticesi, hep bir buluşla neticelenmiştir. Bunlardan biri de şüphesiz damacana paletidir. Damacana taşıma sistemlerinde tam anlamıyla bir devrim diyebileceğimiz bu keşif, zaman geçtikçe daha iyi anlaşılacak ve yılların kaybını kısa sürede kazanca çevirecektir.
Damacana paletini iyi anlamak için damacana sektörünü oluşturan zinciri iyi bilmek gerekir. Bu halkanın ilk adımı damacana su dolum tesisidir. Su fabrikasında yaşanan en önemli sıkıntılardan kısaca bahsetmek istiyorum:

Damacana Paleti ve Damacanaların kolay istiflenmesi

Damacana su fabrikasına gelen boş damacanalar araçtan indirilip kaba kontrolleri yapıldıktan sonra istiflenir ya da doğrudan ön yıkamaya verilerek dolum süreci başlatılır. Burada gelen boş damacanalar dağınık geldiğinden hem indirilmesi hem dizilmesi ve ön kontrolünün yapılması çok zaman almaktadır. Bu işlemi hızlandırmak için daha fazla elaman çalıştırılmak zorundadır. Bir de sayım konusu var… Sayımın sağlıklı yapılamaması bayi ile tesis arasında ciddi sıkıntılara sebebiyet vermektedir. Boş damacanaların araçtan tek tek taşınması çok zaman almakta, işletmenin kaybını artırmaktadır.

Bu aşamalardan distribütör deposunu biraz seyredelim: Dolumdan gelmiş olan ürünler depoya indirilmek zorundadır. Genelde dökme dediğimiz şekilde taşınan damacanaları indirip dizdikten sonra, bayi nakliye araçlarına aktarılır ve bir de bayi dükkânına indirilip istiflenir. Bu aşamalarda bir damacana kaç defa el değiştiriyor ve kaç işleme tabi tutuluyor bir düşünün. Burada elemanın yıpranması had safhaya çıkıyor ve çalışmak tam bir işkence haline geliyor. Zaten su hizmetinde eleman sıkıntısı da bu noktada düğümleniyor. Aşın derecede yıpranan eleman nasıl verimli ve devamlı olabilir.

Damacana Taşıma Paleti ve Üretimi

Damacana Taşıma Paleti

Damacana Taşıma Paleti

Damacana paletinin ne büyük bir nimet olduğunu sanırım en iyi anlayanlar işte disrtibütor deposu ve bayii dükkânı arasındaki zinciri tamamlamakta görev yapan elemanlardır. Dolumdan gelen damacanaları distribütör deposuna indirmek, oradan bayi nakliye aracına aktarmak, damacana paletinin sağladığı imkanlarla tahmin edilemeyecek kadar kısa sürede gerçekleştirilebilmektedir. Üstelik bu iş damacanaya hiç el değmeden kolay, sıkıntısız ve sağlıklı bir halde büyük bir zevkle yapılabilmektedir. Böylece iş işkence olmaktan çıkıp zevkli bir uğraş haline
gelmektedir. Bu durum elemanın emek ve enerjisini daha verimli kullanmasını sağlamakla beraber onun daha mutlu olmasını temin etmektedir.

Tabii bunun ardından elemanına daha başarılı girişimler yapma enerjisini de kazandırdığını ifade etmek lazım. Artık vaktini ve enerjisini daha verimli işlere harcama imkânına sahip olan elmanlar daha kazançlı atılımlar yapabilmektedirler. Aslında damacana sektörüne yatırım yapmayı düşünen ya da halen hizmet verenler çok ciddi bir şekilde damacana paletine ve bu paletin onlara sağladığı toplam fayda konusunda iyi bir muhasebe yapmak zorundadırlar. Bütün sistemlerini bu paletlere göre dizayn ederek çok kazançlı işletmeler kurabilirler.

Damacana Su Dolum Tesisi

Damacana Taşıma Paleti

Damacana Taşıma Paleti

Damacana Su Dolum tesisinden bayi dükkânına kadar hiç el değmeden yorulmadan ve asıl sermaye olan damacanaları yıpratmadan sevkiyat yapabilirler. Böylece her aşamada çekilen sıkıntılar ve boşa yapılan giderleri kazanca dönüştürebilirler. Yılların verdiği tecrübe ve imkânları sektöre yeni bir şeyler katma ve ülkemize yeni değerler kazandırma gayretimiz her şeye rağmen devam edecektir.

Sunulan çözümleri ve yapılan yenilikleri baltalamak isteyen hazımsız güçler de maalesef karalama, yıpratma ve başkalarının emeğinden geçinmeye çalışma faaliyetlerini aralıksız devam ettirmektedirler. Sağduyulu, emeğe, hak ve hukuka saygılı sektör temsilcileri bu tür gayri ahlaki ve gayri insani teşebbüslere itibar etmemektedirler.

Yeni dönem AR-GE çalışmalarınız hakkında neler söyleyeceksiniz?

Damacana paletiyle başlayan atılımlar damacana yükleme robotuyla adeta taçlanmıştır. Çok şükür, lütuf sağanağı hala devam etmekted

ir. İnşallah yakında büyük bir buluşu daha buradan sizinle paylaşacağımızın müjdesini de vermiş olalım. Yine damacana su sektörüyle alakalı ve mevcutlardan çok farlı olacaktır. Bu ürün sayesinde insanların damacana suya karşı olan bakışı yüzde yüz değişecek ve sektör yeni bir ivme kazanacaktır.

“Biz de yaparız anlayışından, biz en iyisini yaparız” ufkunda mücadelemiz aralıksız devam edecektir.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

14 Mart 2019 tarihinde eklenmiş ve kez okunmuş.

YORUMLAR

Gemlik
×
Size nasıl yardımcı olabilirim?
Whatsapp Simgesine Tıkla Mesajıı Gönder